Konopná semínka jsou chuťově skvělou a navíc zdravou pochoutkou. Mnoho odborníků řadí konopné semínko mezi superpotraviny, protože obsahují ideální poměr Omega 6 a Omega 3 mastných kyselin a mnoho dalších prospěšných látek.

My je řadíme mezi nejlepší potraviny vůbec.

Pokud se ještě v dnešní době najde někdo, kdo se konopným semínkům vyhýbá kvůli drogovému stigmatu konopí, tak mu, prosím, vysvětlete, že konopné semínka neobsahují žádné THC a nejsou psychotropní. Konopná semínka můžou děti i babičky! 

konopné semínko loupané

Nutriční hodnoty konopného semínka?

Konopné semínko je skvělým zdrojem bílkovin a hlavně aminokyselin, ze kterých se bílkoviny skládají.

100 gramů loupaných konopných semínek obsahuje

💪 30 g bílkovin

🍞 11 g sacharidů

 🥓 47 g tuků

🥬 1 g vlákniny

Aminokyseliny v konopném semínku

Aminokyseliny jsou snad nejdůležitější živiny, které lidské tělo potřebuje. Aminokyselin je asi 500 druhů, ale jen 20 jich slouží jako složka bílkovin. A z těch 20 je jich 9 pro lidské tělo takzvaně esenciálních. To znamená, že si je lidské tělo samo nevytváří a musí je přijímat v potravě.

A jsme zpátky u konopných semínek. Ty totiž obsahují všech 9 esenciálních aminokyselin, takže v tomhle ohledu jsou ideální potravinou. Zejména vegani a vegetariáni, kterým v potravě chybí živočišné bílkoviny, ocení tuto jedinečnou vlastnost konopného semínka.

Z těch 9 aminokyselin je možné vypíchnout arginin, na který jsou konopné semínka opravdu bohatá. Arginin působí příznivě na krevní tlak a správnou činnost srdce. Je skvělý i pro sportovce, protože pomáhá zvýšit výkon při sportování tím, že produkuje oxid dusnatý. Ten pomáhá rozšiřovat cévy a tím zlepšuje průtok krve a okysličování svalů.

Vitamíny, antioxidanty a minerální látky v konopném semínku

Konopné semínko obsahuje vitamíny A, C, D, E, B1, B2, B3, B12. V nejvyšších koncentracích je v konopném semínku vitamín A zvaný retinol, který ovlivňuje zejména normální funkci zraku a vitamín B12 zvaný kobalamin, který se podílí na tvorbě červených krvinek.

V konopném semínku jsou i minerální látky, jako železo, vápník, zinek, hořčík, jód, draslík a fosfor.

Konopná semínka jsou také bohatý zdroj antioxidantů.

Tip: Kupujte velké balení konopných semínek vypěstovaných v Česku od Konopného táty. Semínka si zamilujete, tak ať jich máte zásobu! ❤️ 

Omega 3 a Omega 6 v konopném semínku

Možná se ptáte, co jsou Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny? Jsou důležitou složkou tuků. Tak jako se bílkoviny skládají z aminokyselin, tuky se skládají z mastných kyselin. Jsou základním stavebním kamenem rostlinných i živočišných tuků. V lidském těle slouží jako zdroj energie a mají i mnohé jiné funkce. Tuku není třeba se bát :)

Pojďme se na terminologii mastných kyselin podívat trochu podrobně, ať je jasné, jaký poklad se v konopném semínku ukrývá.

Mastné kyseliny se dělí na nasycené a nenasycené.

Nasycené jsou převážně v živočišných tucích jako je máslo a sádlo a v kokosovém a palmovém oleji.

Nenasycené převažují v rostlinných olejích a v rybím tuku.

Nenasycené mastné kyseliny se dělí na samostatné skupiny, které odborníci nazvali omega 3, 6 a 9. Každá z těchto skupin obsahuje několik různých mastných kyselin.

Stejně jako u aminokyselin, tak i u mastných kyselin, existují některé, které naše tělo neumí vyrábět a musí je přijímat v potravě. Ty se nazývají esenciální mastné kyseliny.

Ještě to stíháte? 

Esenciálním mastných kyselin není jich 9 jako esenciálních aminokyselin, ale jsou jen dvě – kyselina alfa-linolenová (ALA) patřící do skupiny Omega 3 a kyselina linolová ze skupiny Omega 6.

Tyto dvě mastné kyseliny jsou naprosto zásadní

- pro správné fungování mozku

- celého nervového systému

- imunitního systému 

- tvorbu hormonů

Aby tělo dokázalo Omega 3 správně a efektivně přeměnit a využít, je důležitý její poměr k Omega 6.

Dle odborníků by měl být poměr Omega 3 : Omega 6 v rozmezí 1:1 až 1:4. Bohužel je poměr příjmu Omega 6 v lidské populaci daleko větší. Může za to nadměrný příjem rostlinných tuků s velkým obsahem Omega 6 jako jsou palmový a slunečnicový olej a malá konzumace ryb.

A jsme zpátky u konopného semínka. To se totiž může pyšnit tím, že obsahuje Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny v ideálním poměru 1:3. To řadí konopné semínko v tomto ohledu mezi nejhodnotnější potraviny vůbec.

Je jenom pár potravin, které mají tento poměr ještě lepší. Jsou to lněný olej a lněná semínka, chia semínka a řepkový olej.

Hlavní nutriční hodnota neloupaného konopného semínka - vláknina

Nejvíce vlákniny obsahuje slupka konopného semínka. Pokud si kupujete semínko zejména kvůli vláknině, kupte si určitě konopná semínka neloupaná. 100 g neloupaných konopných semínek totiž obsahuje až 33 g vlákniny.

Pokud máte v jídelníčku dostatek vlákniny, budou vám stačit konopná semínka loupaná. Ty mají totiž lepší chuť a tolik nekřupou mezi zuby😊 a nakonec i ty loupané mají vlákniny dostatek.

Proč jíst konopná semínka?

Protože mají ideální poměr Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin

Protože jsou zdrojem Omega 3 esenciálních mastných kyselin

Protože obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek

Protože jsou zdrojem bílkovin

Protože jsou zdrojem vlákniny

Protože skvěle chutnají

Zdravotní benefity konopných semínek

Mají příznivý vliv na zdraví srdce a krevního oběhu

Přispívají ke snížení vysokého krevního tlaku

Mohou pomoci s potlačením zánětu

Mohou zlepšit stav pokožky

Pomáhají střevní mikroflóře a vyprazdňování

Podporují imunitní systém

Tip: Kupujte velké balení konopných semínek vypěstovaných v Česku od Konopného táty. Semínka si zamilujete, tak ať máte zásobu! ❤️ 

Jak jíst konopná semínka

Konopná semínka mají lahodnou oříškovou chuť. Při jejich použití se fantazii meze nekladou. My je máme nejraději v müsli, kam si je každé ráno sypeme - a klidně víc než míň :)  A večer zase udělají spoustu parády v jakémkoliv salátě. Skvělé jsou i jako posyp na pomazánky, humus, do omáček. Neztratí se ani v polévce. A kdo má rád sladké, ten využije konopná semínka při přípravě dezertů.
Mňam! 

Pokud jste ještě konopné semínko neochutnali, je nejvyšší čas s tím začít.

Těžko budete hledat podobně hodnotnou a chutnou potravinu s tak širokými možnostmi využití. My jsme si je zamilovali už dávno a nedáme na ně dopustit. Konopná semínka se pro nás stala prakticky základní potravinou, která doma nikdy nechybí.

Možná je to závislost, ale jedna z těch zdravých :) 

➡️ Na eshopu máme nejlepší konopná semínka od Konopného táty. Najdete je tady. ❤️ 

Google Review Widget