Powered by Smartsupp

Jak vaporizovat

Poprvé zkoušíte svůj první vaporizér a jste trochu v rozpacích. Žádné oblaka výparu, slabá chuť, velký odpor při potáhnutí. Vaporizace sice není jaderné inženýrství, ale tak jednoduché jako kouření cigarety to není. V tomto článku vám porádíme jak správně naplnit vaporizér. Objasníme problematiku drcení konopí a bylinek a prozradíme jak správně potahovat.

Chceme ať si vaporizaci užíváte a uděláte si z ní svůj rituál klidu a pohody.

Díky neustálému vývoji a moderním technologiím se z vaporizace stala jednoduchá a pro mnoho lidí každodenní záležitost. Nicméně i přes uživatelskou jednoduchost dnešních přístrojů je třeba dodržovat několik základních pravidel.

Lidé, kteří začínájí s vaporizováním a pravidla neznají, odchází od první vaporizace zklamaní a už se k ní třeba nikdy nevrátí. Což je škoda, "odpařování" je budoucnost a u některých, jako u našeho kolegy VaporGuru, i životní poslání.

Každý přístroj je trochu jiný a vyžaduje lehce odlišné postupy, nicméně následující body platí více či méně na většinu přístrojů.

Nový vaporizér

U nového přístroje doporučujeme vždy si přečíst manuál, v balení bývá v anglickém jazyce, pokud neumíte anglicky, tak přeložený do češtiny lze stáhnout z našich stránek u detailu konkrétního vaporizéru. V manuálu naleznete postupy ke konkrétnímu typu vaporizéru a jejich dodržování pak nemůže vést k neúspěchu.

Nahřát naprázdno / vypálit

Nový vaporizér máte rozbalený, baterie je nabitá a chystáte se celý nedočkaví vložit materiál a začít .... nedělejte to :) Před uvedením do provozu alespoň 2x nechte přístroj nahřát na maximální teplotu naprázdno, odpaří se tím zbytky látek z výroby, které by mohly narušovat chuť.

Bylinný materiál

Je potřeba drtit bylinky do vaporizéru?

Některé vaporizéry, zejména ty čistě kondukční (zahřívá se u nich komora), vyžadují bylinný materiál podrcený opravdu na jemno, některým stačí hrubší podrcení, každopádně drcení je potřeba skoro vždy. Výjimku tvoří jen jednoduché vaporizéry na zapalovač, jako je Dynavap, kde se drtit nemusí. Drcení nevyžaduje ani PAX 3, který dokáže prohřát i nepodrcený materiál nebo čistě konvenkční vaporizéry (bylinky se zahřívají proudem horkého vzduchu) jako je např. Smono 3. U nich stačí bylinky jen lehce promnout mezi prsty. 

drtička na konopí

Ne každá bylinka jde ale podrtit najemno tak dobře jako třeba konopí. Dobrá drtička obstará celou práci, můžete vybírat z plastových, kovových i dřevěných. Drtičky všech možný designů najdete tady. 

Jak bylinky skladovat?

Bylinný materiál není jen o drcení ale i o skladování. Vaporizéry jsou určené na sušené byliny. Sušenýma bylinama není myšleno že budou přesušené úplně na prach, ani "mokré", ale tak nějak mezi, prostě správná vlhkost, která je u každé byliny jiná. Na skladování bylinek (nebo klidně i potravin) jsou perfektní vakuové krabičky od společnosti TightVac. Vybírat můžete z kapesních, která může být pořád s vámi, ale i s velmi objemných (až 2,75 litru) na dlouhodobé skladování velkého množství materiálu.

Plnění zahřívací komory

Jednotlivé vaporizéry se můžou lehce měnit v přístupu, ale obecně se dá říci že komoru vždy plníme celou. No jo, ale co když nechci nebo nemám dostatek materiálu, říkáte si? I na to výrobci myslí a řeší se to více méně podle podobného stejného principu.

Jedna varianta je použít sítko na extrakty dodávané ke konkrétnímu vaporizéru, které se vloží na byliný materiál, např. sítka u Plentyho,  která zajistí, že materiál v poloprázdné komoře bude pěkně na svém místě a nebude létat sem a tam.

Další varianta jsou speciální hlubší víčka zahřívací komory, např. víčko pro PAX, nebo kapsle na suché byliny, kam se materiál vloží, a které mají menší objem než samotná komora, např. kapsle pro Flowermate řadu V5.

Plnění komory u kondukčních vaporizérů

U čistě kondukčních vaporizérů (kdy se zahřívá celá komora) je potřeba materiál do zahřívací komory obecně více utlačit, pěkně natěsno, ale zase ho moc "nelisovat", omezili byste tím příliš proudění vzduchu a tahání by mělo velký odpor. Zkrátka komora musí být naplněna tak akorát, ani moc ani málo. Někdy je to alchymie, ale nejste v tom sami, problém správného "akorát" pěchování znají i kuřáci dýmek. Po pár zkušenostech budete sami vědět, jak je komora nejlépe napěchovaná.

Výjimkou z pravidla pořádného pěchování jsou vaporizéry, které dokážou komoru prohřát ze všech stran, například vaporizér PAX 3. U něj stačí konopí jen zbavit stonků a klidně můžete do komory nacpat celou paličku. Jen je potom dobré ji v průběhu vaporizace alespoň jednou pročechrat kovovým nástrojem.


Kondukční zahřívání  = přímý kontakt zahřívací plochy a bylinky 

Plnění komory u konvekčních vaporizérů

U konvekčních vaporizérů, kde je obsah komory zahříván jen pomocí horkého vzduchu, je lepší dát materiál více na volno, aby jím mohl vzduch proudit. Například konopí stačí jen jemně promnou mezi prsty, nemusí být podrcené najemno.


Konvekční zahřívání = bylinka je v kontaktu pouze s horkým vzduchem. 

A u kombinovaných vaporizérů je to tak něco mezi. 

Každopádně je dobré chvilinku věnovat čas zkoušení a sami příjdete na nejlepší vhodný způsob plnění vašeho vaporizéru.

Teplota nahřívání

Pokud jste čerstvým majitelem přístroje kde nelze nastavovat teplotu, máte o starost méně :) Přístroje, které neumožňují nastavovat teplotu, jsou ale zaměřené na úzké spektrum bylin, kde jejich definovaná teplota funguje jak má. 

Držitelé vaporizérů s přednastavenými režimy, či teplotou nastavitelnou po stupních, už budou mít více práce s hledáním teploty, ale odměnou za její nalezení bude maximální personalizace výparu a v neposlední řadě možnost vyzkoušet široké spektrum bylin.

Ideální teplota na vaporizaci konopí je rozmezí 170 - 210°C, můžete začít nižší teplotou a postupně zvyšovat a zkoumat jak vám výpar chutná a jestli neškrábe. 

V obecné rovině se dá říci, že je dobré vždy začínát na nizších teplotách a postupně přidávat, je nesmysl vaporizovat na nejvyšší teplotu a pak snižovat.

Doporučené teploty vaporizací máme uvedené u každé bylinky, kterou prodáváme. Důležité je si uvědomit že teploty jsou opravdu jen doporučené, většinou je to teplota, u které se začínají vypařovat aktivní látky. Neexistuje žádná univerzální teplota pro jednotlivé byliny, každý přístroj je totiž jiný, disponuje jiným nahřívacím systémem (kondukce, konvekce) a každý materiál je jiný a v neposlední řadě každý uživatel je jiný a vyhovuje mu něco jiného.

Inhalace výparu

Poté co vaporizér dosáhne cílové teploty, zkuste hned netahat, ale nechte vaporizér na pokoji klidně i 20 vteřin, uvidíte o kolik bude výpar lepší než když rozjedete seanci hned. Nebo jen třikrát trochu potáhněte do pusy a hned vyfoukněte.

Ideální inhalace z většiny vaporizérů probíhá stylem dlouhého a pomalého sání. Díky této technice se stíhá v komoře neustále vytvářet výpar, zatímco u zběsile rychlého potáhnutí nasajete z velké části jen vzduch. 

U kondukčních vaporizérů můžete dělat i krátké potahy jen do pusy. U konvekčních to ale nepůjde, je třeba chvíli tahat aby se začal tvořit výpar. 

Nejjednodušší potáhnutí je u kombinovaných vaporizérů jako je například Mighty nebo Crafty.Míchání bylinek

Kouzlo vaporizace spočívá i možnosti míchání různých bylinek dohromady. Vapeři tabáku, zkuste si do něj přimíchat trochu heřmánku nebo levandule. Nebo do konopí přidat trochu máty a uvidíte, že to vaporizaci povýši o level výše. Fantazii se meze nekladou.

Ať to odpařuje! 

Ano, vaporizace nepřínáší okamžitý "wow" efekt a oblaka dýmu jako při vapování liquidů z e-cigarety. Je to tak. Ale když se vaporizaci naučíte, zamilujete si ji. Už žádné balení jointů, cigaret, už žádné elektronické cigarety, už žádné spalování, kašlání, bolest na plicích, zkrácený dech, smrad z úst, smrad z oblečení...

Jenom voňavé bylinky a benefity pro tělo. 🌱💚

Doporučené5

Žádná položka
Google Review Widget