Powered by Smartsupp

Letní bylinky k vaporizaci

Dobromysl (oregano) k vaporizaci

S jakou jinou bylinou docílit dobré mysli, než s dobromyslem. Ač ho častěji vídáme jako oregano a nejspíš jen na pizze, jedná se o užitečnou rostlinu, která může pomoci s řešením mnoha potíží.
Dobromysl pochází ze středomoří, odkud se rozšířila doslova do celého světa. Roste divoce a to i ve vyšších nadmořských polohách a samozřejmě je možné si ji vypěstovat doma na zahrádce. Je to rostlina velice nenáročná, což ocení každý nezkušený pěstitel.

Dobromysl má drobnější lístečky a je trochu podobná některým druhů máty. Díky silicím, které obsahuje, je krásně aromatická. Sběr by měl probíhat v létě a to kolem poledne. Nať se sbírá tak, že se seřízne pár centimetrů nad zemí a ideálně se suší zavěšená ve svazku. Její sušené lístky se používají nejčastěji jako koření do středomořských jídel, nicméně její vaporizace – to je teprve zážitek!
Sušinu si podrtíme a vaporizér nastavíme dle vlastních preferencí na teplotu od 130 do 180 °C. Chuť dobromyslu je pořádně kořenitá a hutná. Tvoří poměrně slušnou páru a velmi dobře bude fungovat s lékařským konopím, kterému dodá (ještě větší) šmrnc.

A jak je to s tou myslí a dobromyslem? Dobromysl skutečně uklidňuje, zlepšuje náladu a posiluje psychickou odolnost – což se hodí skutečně vždy. Jak už z jeho názvu vyplývá, svou schopností podpořit nervovou soustavu je dobromysl proslulý. Je taky skvělým pomocníkem při onemocněních horních cest dýchacích, nachlazeních či chřipkách a působí jako přírodní antibiotikum. Podporuje imunitu, uleví od trávicích potíží a také pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu. A také něco ze ženské sekce – v případě potíží pomáhá upravit pravidelnost menstruačního cyklu a uvolnit silné křeče.

Vaporizace sedmikrásky

Sedmikráska roste skoro úplně všude. V podstatě už jí ani moc nevnímáme – tak nám zevšednila! Přitom se jedná o houževnatou a užitečnou bylinu, která stojí za povšimnutí.
Sedmikrásku asi není nutno úplně představovat – bílé okvětí se žlutým středem lze najít opravdu téměř na každé louce či zahradě. Sbírat se její květy dají od jara a až do podzimu – použít je můžeme na čaj, do salátů, vyrobit si z nich zdravý sirup a v neposlední řadě je samozřejmě můžeme i vaporizovat.

Pokud využijeme její dostupnosti, květy lze sušit jak na slunci, tak ve stínu. V případě, že by nám ale okolnosti nepřály, lze využít i sušičky a sušit pří mírné teplotě do 40 °C.
Sušené květy je vhodné si před plněním do vaporizéru mírně nadrtit. Chuť sedmikrásky z vaporizéru je jemná a nenásilná – dá se kombinovat v podstatě s čímkoli. Pokud znáte chuť sedmikrásky třeba ze salátů, její chuť je přesně taková i z vaporizéru. Jako vhodnou teplotu pro její vaporizaci považuji rozmezí od 130 do 175 °C. Tvoří jen minimální páru.

Tahle naše „všude zdejší“ bylinka skvěle posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus a má protizánětlivé účinky. Příznivě ovlivní činnost jater a žlučníku a napomůže správnému fungování trávicího systému. V případě kašle pomáhá ke snadnějšímu vykašlávání a také přispívá ke snížení horečky. Při těžké menstruaci ženám ulevuje od velkých bolestí.

Vaporizace jitrocele

Jitrocel klame tělem. Ač je to rostlina vcelku nenápadná, skrývá v sobě doslova bombové vlastnosti. Nemá to ovšem lehké – vzhledem k tomu, že stejně jako sedmikráska roste téměř všude – leckdo ho považuje za plevel. Tím on ovšem rozhodně není!

V našich podmínkách se vyskytují tři druhy jitrocele a všechny tři jsou užitečné – nejvíce ale jitrocel kopinatý. Jitrocel má polodlouhé zelené listy a vysoké šištičky - květy. Jeho listy by se ale měly sbírat ještě před kvetením, případně květy před sušením odstranit. Sušit se dá jak ve stínu, tak na slunci a uměle při šetrných 40 °C. Sušený jitrocel je dobré trochu si před vaporizací nadrtit. Teplotu pro jeho vaporizace doporučuji kolem 170 °C. Na to, jaký je jitrocel v podstatě „lupen“ je jeho chuť až překvapivě dobrá a plná – jsou cítit citrusy a trocha hořkého nádechu pro fajnšmekry. S lékařským konopím vytváří výbornou dvojku.

Jitrocel bývá často první volbou při potížích jako je kašel, zahlenění plic a průdušek – a to proto, že rozpouští hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Je tedy vhodné po něm sáhnout ve chvíli, kdy nás trápí onemocnění dýchacích cest, a potřebujeme zklidnit otravný kašel. Jitrocel má protizánětlivé a antibiotické účinky a zároveň patří mezi byliny, které čistí krev. Neopomíjený efekt má také na zklidnění podrážděného žaludku a na správný chod imunity. Jitrocel se také používá jako podpůrný prostředek při odvykání kouření – úspěšnost tohoto postupu může ale potvrdit pouze stávající kuřák, nicméně za vyzkoušení to stojí.

Všechny tyto tři byliny jsou notoricky známé a leckdy opomíjené – dejte jim ale šanci! Chuťově jsou opravdu velmi dobré a jejich účinky jsou už jen třešničkou na dortu. Krásné léto plné páry! 

Autor: Veronika Moravcová (manželka našeho VaporGuru :-))

Článek vyšel v Magazínu konopí

Google Review Widget