Powered by Smartsupp

Samonakvétací odrůdy konopí

Samonakvétací konopí, někdy nazývané anglickým termínem autoflowering nebo česky automat, má v oblibě čím dál více pěstitelů po celém světě. V posledních letech jde o jeden z hlavních pěstebních trendů v zemích, kde to je legální.

Konopí řadíme k fotoperiodickým rostlinám, což znamená, že ve volné přírodě se konopí při růstu, kvetení a zrání řídí změnami v délce dne. Pro tradiční odrůdy je důležité nepřerušované období tmy trvající alespoň dvanáct hodin, které je spouštěčem fáze kvetení. U jednoho druhu konopí, Cannabis ruderalis neboli konopí rumištního, je tomu však jinak.

Cannabis ruderalis 

Odkud pochází první samonakvétací konopí? Předkem moderních samonakvétaček je konopí rumištní, cannabis ruderalis. Odrůdy tohoto konopí se původně vyvinuly v severských oblastech Sibiře, kde v létě slunce téměř nezapadá za obzor. Pro klasické fotoperiodické konopí není možné se v takových podmínkách rozmnožovat. V těchto regionech tak přežily jen rostliny se zvláštní mutací, která jim dovolovala vykvést nezávisle na délce noci.

Cannabis ruderalis objevil a pojmenoval v roce 1924 botanik D. E. Janiševskij. Jím pozorované rostliny konopí, které poprvé spatřil v povodí řeky Volhy, byly asi jen třicet centimetrů vysoké a s řídkými květy. Byly to ale rostliny nesmírně odolné. Přídomek ruderalis vybral Janiševskij záměrně. V botanické latině se totiž používá k označení druhů, které jako první osidlují půdu po jejím narušení. 

Rumištní variety konopí stály dlouhou dobu na okraji zájmu šlechtitelů i uživatelů konopí. 

Konopí rumištní má:
- řídké květy
- malý vzrůst
- nízký obsah aktivních látek (CBD, THC)

Jednoduše nebylo něčím, co by pěstitele a konzumenty zajímalo. Teprve v poměrně nedávné historii se nově vyšlechtěné kultivary s příměsí genů ruderalis staly populárními a vešly v povědomí jako samonakvétací odrůdy


První autoflowering odrůdy

Za skutečného otce současných samonakvétacích variet můžeme označit šlechtitele známého pod přezdívkou Joint Doctor. Ten na začátku 70. let získal odrůdu pod názvem Mexican Rudy, která se vyznačovala nízkým vzrůstem a včasným nástupem květu. Ani Joint Doctor nebyl přesně schopen určit její původ, ale údajně mohla pocházet z laboratoří Mississippské univerzity.

Ve snaze zvýšit obsah THC Joint Doctor postupně křížil Mexican Rudy s různými populárními odrůdami té doby. Po zkřížení Mexican Rudy a legendární indiky 70. let William´s Wonder získal samčí rostliny, které začínaly kvést hned po vyklíčení. Po několika generacích experimentování s touto odrůdou pod názvem Willy´s Automatic spatřila světlo světa první opravdový automat pod názvem Lowryder.

Lowryder i ostatní autoflowering odrůdy byly mezi pěstiteli přijaty poněkud vlažně. Rostliny byly malé s mizivými zisky nepříliš kvalitních palic. 

Postupně se však jejich kvalita zlepšovala a samonakvétačky jsou dnes oblíbenými odrůdami statisíců pěstitelů, jejichž počet každoročně roste.

Moderní samonakvétací odrůdy dorůstají do výšky až 150 centimetrů, rostliny obsahují množství kanabinoidů srovnatelné se svými fotoperiodickými sestrami a řada z nich má impozantní terpenový profil (ten ovlivňuje vůni a chuť).


Joint Doctor 

Jak pěstovat samonakvétací odrůdy konopí

Při pěstování samonakvétaček v zemích, kde to je legální, je nejdůležitější ničím je neomezovat a dopřát jim co nejlepší podmínky k životu. To platí zejména v prvním měsíci po vyklíčení semen. Díky genům rumištního konopí začnou rostliny nakvétat zhruba za čtyři až šest týdnů od vyklíčení semen. Období květu trvá u většiny samonakvétacích variet mezi 60 a 90 dny.

V zemích, kde to je legální, pěstitelé automaty nepřesazují, aby zbytečně nebrzdili jejich růst. Semínka klíčí obvyklými metodami například v kokosových jiffech nebo rašelinových válečcích. Nejpozději do týdne je přesazují do finálního květináče nebo na venkovní pěstební stanoviště.

Samonakvétací odrůdy jsou potomky odolného rumištního konopí a nepotřebují tolik výživy jako fotoperiodické rostliny. Půda nebo pěstební médium by měla být dobře živená, ale ne přehnojená.

Pěstitelé automaty nezastříhávají, aby v kritickém vegetačním období nezpomalovali jejich růst. Na rostliny uplatňují také různé metody ohýbání a tvarování.

Samozřejmě platí, že je důležité znát platné zákony a nepěstovat v České republice odrůdy, které mohou obsahovat více než jedno procento THC.

Doporučené produkty16

Google Review Widget