Minimalistický krasavec - to je vaporizér PAX 3

Pokud byste hledali význam slova „minimalistický“ je dost možné, že jako ilustrační obrázek by byla použitá fotografie vaporizéru Pax 3. Nic neruší jeho dokonale uhlazený vzhled. Není na něm nic, co by vzdáleně připomínalo… třeba tlačítko? Je tak minimalistický, že při prvním oťukávání s ním může leckdo váhat, jestli vám to spolu bude vůbec fungovat. Já jsem ale přesvědčený, že bude, a že ho brzy budete nazývat Paxíkem, věrným kamarádem. 

Trojka v názvu vaporizéru napovídá, že se jedná o třetího člena rodiny Paxíků pocházejících ze společnosti Pax Labs. Jak už to tak bývá, Pax si prošel vývojem a trojka tak nabízí to nejlepší, čeho jsou výrobci schopni. Oproti svým předchůdcům se může pyšnit silnější baterií, možností ovládání přes aplikaci a vytuněným vzhledem. Je vyrobený z eloxovaného hliníku a jak na pohled, tak na omak je to luxusní výrobek, u kterého vám ani na minutu nebude líto, že jeho cena je prémiová.

Protože Pax 3 není zrovna horkou novinkou, je možné, že mnozí z vás se setkali s jeho starší, lesklou verzí. Působila samozřejmě velmi pěkně, ale při běžné užívání se projevil nešvar ve smyslu viditelných škrábanců a otisků prstů, díky čemuž vypadal Pax většinu času značně „omatlaně“. Pokud si Paxe pořídíte nyní, setkáte se už pouze s jeho matnou verzí ve čtyřech standardních barevných provedeních a jednou krásnou limitovanou barvou Amber. 

Pax 3 má sice ovládání přes aplikaci na telefonu, ale funguje dobře i bez ní.

Pax 3 patří mezi nejoblíbenější vaporizéry současnosti a není divu – vyrobený je z materiálů ve zdravotnické kvalitě, je malý, diskrétní a podává vynikající výpar - tedy to, o co nám jde nejvíc. Existuje ovšem velké množství lidí, kteří by si Paxe rádi pořídili, ale nejsou si jistí ovládáním přes aplikaci, nebo jim tento způsob ovládání není sympatický. Nezoufejte! S Paxem 3 to zvládnete hravě i bez appky. Jak to vím? Sám jsem si totiž aplikaci nainstaloval po dvou letech užívání a to jen ze zvědavosti. Samozřejmě tak nelze využít všechny funkce vaporizéru, ale pro konzervativnější jedince to není překážka.

Ač Pax vypadá téměř jako monočlánek, věřte, že pro bylinku je v něm místa dost. Přitlačením na spodní část vaporizéru se uvolní kryt zásobníku – jde to snadno, drží pomocí magnetu. Komora na bylinku pojme asi 0,3 – 0,4 gramu sušiny. Po naplnění komory bylinkou můžeme vaporizér zapnout – celý tento zázrak se odehrává naopak ve středu vrchní části vaporizéru. Střed náustku vaporizéru prstem přidržíme, a pokud Paxík zavibroval, máme vyhráno a zapnuto.

Hledáte náustek, hledáte místo, kudy výpar půjde? To je ta titěrná štěrbina na horní straně vaporizéru. Pod ní se vám po zapnutí rozsvítí diskotéka – dejme tomu „kytička“ bude problikávat fialovou barvou, což znamená, že se vaporizér nahřívá na požadovanou teplotu – až bude nahřátý a připravený k použití, tak zavibruje a kytička zezelená. Právě tyto konkrétní barvy by měly být ve výchozím nastavení. Pokud se chceme obejít bez aplikace, je nutné vědět, že Pax má přednastavené 4 teploty - 182, 193, 205 a 216 °C.   Přechody mezi nimi ovládáte tím jediným „tlačítkem“ na vaporizéru a to je již zmiňovaný střed náustku, pod kterým je tlačítko ukryto. Střed náustku zmáčknete delším stiskem a potom přepínáte mezi teplotami. Pro výběr teploty opět „tlačítko“ dlouze přidržíme nebo vaporizérem zatřeseme. Co okvětní lístek, to přednastavená teplota. Pokud vapík odložíte a přestanete vaporizovat, pozná váš – samozřejmě - krátkodobý nezájem a po třech minutách se sám vypne.

Bez aplikace lze zjistit i stav baterie a to zatřesením vaporizéru – podle toho, kolik lístků z kytičky se rozsvítí, tak dobitou baterii máte. Pokud svítí pouze jeden lístek, je vhodné vaporizér dobít. Pax 3 má výkonnou integrovanou baterii o kapacitě 3500 mAh a velmi rychlé nabíjení. Za něco málo přes hodinku je plně nabitý a jeho následná výdrž bývá kolem hodiny a půl. Paxík má svůj vlastní nabíjecí dok, na kterém „odpočívá“ a během nabíjení jej nelze použít. Na dok se přikládá stranou, kde jsou dvě tečky -  nabíjecí body.

Protože Pax je jednoduchost sama, velmi snadné je i jeho čištění. Naprosto se obejdete bez jakéhokoli rozebírání součástí, stačí, když otevřete, co jde – to znamená náustek a magnetická dvířka plnící komory. V otevřeném náustku strčíte do jediného možného prostoru čistící nástroj a projedete celým vaporizérem. Z plnící komory vám vypadne sítko – ničeho se nelekat! Po dočištění ho jen vrátíte zpátky a to tak, aby vám symbol „X“ zůstal na očích. Čistit vaporizér je nejvhodnější ještě za tepla, aby se sítko nánosy olejíčků a výtažků nepřilepilo a vaporizér šel jednoduše pročistit.

A konečně, jak je to tedy s tou „slavnou“ appkou? Aplikace otevře dveře k více možnostem nastavení, případně se postará o celé fungování vaporizéru - ač bylinku tedy nenadrtí! Pro spojení vaporizéru s mobilem je samozřejmě potřeba bluetooth a nainstalovaná aplikace. V prvních krocích si vaporizér něžně pojmenujte a pokračujte dalším nastavením. Nejzajímavější je patrně pět přednastavených módů vaporizace – boost, efficiency, stealth, flavor a standard. Boost udrží teplotu nahřívání mnohem delší dobu a začne se ochlazovat později, což zajistí hutnější výpar, ale také vyšší spotřebu baterie; efficiency mód postupně zvyšuje teplotu během vaporizace a výpar houstne; při módu stealth dochází k rychlému ochlazování přístroje a poskytuje tak diskrétní až neviditelný výpar; a u módu flavour teplota rychle stoupá během potahu a po něm zase velmi rychle klesá  - což zajistí plnou chuť výparu plus prodlouží výdrž baterie díky rychlému zchlazení komory. Výchozí mód standard zajišťuje stoupání teploty během potahu a postupné chladnutí při nečinnosti.

V appce si můžeme nastavit jakoukoli teplotu od 174 do 215 °C, barvu světelných signálů a jejich jas, sílu vibrací, kterými s námi Pax komunikuje, sledovat stav baterie či si vaporizér uzamknout.

Možná vás zaujalo, že s Paxem si můžete doslova hrát  - věřte nebo ne, Paxík má k dispozici hru a ne jednu, ale dokonce tři! Jen pro představu – například hra Paxsays spočívá v tom, že Pax „diktuje“ sled barev a vy je po něm opakujete ve smyslu pootočení vaporizéru určitým směrem, přičemž každý směr představuje barvu - doprava zelená, doleva červená, pootočení Paxe k vám žlutá a pootočení od vás modrá. Po správném opakování vám Paxík vždy jednu barvu přidá. Upřímně, já na to nervy nemám!

Paxík se dá pořídit ve dvou variantách balení, větším a menším. Menší je o něco levnější a obsahuje základ – krom vaporizéru a nabíjecího doku ještě nástroj na čištění, dva silikonové náustky (jeden zcela plochý a druhý vystouplý) a sadu dýmkových čističů. Zato ve větším balení najdete navíc ještě nástroj na upěchování bylinky, nádobku na extrakty a hluboké víčko do komory, které umožňuje vaporizaci menšího množství sušiny.

Co je ještě dobré vědět? Pax 3 je vaporizér kondukční, to znamená, že se zahřívá právě komora přístroje. U srdce nás může hřát, že výrobce poskytuje na Paxe záruku dokonce 10 let – vyjma baterie, u které se počítá s poklesem kapacity v důsledku běžného užívání. A co se týče ceny, Pax 3 patří k  dražším přenosným vaporizérům, nicméně stále se pohybuje v rozumné relaci.

Ač možná některé popisy fungování vaporizéru vypadají složitě, složité to není – vaporizér je tu především pro vaporizaci a aplikace jen umožňuje dotáhnout jednotlivá nastavení. Jsem zářným příkladem toho, že Paxíka lze používat i dlouhodobě bez aplikace – jedno tlačítko, barvičky a vibrace – a je vymalováno.  Patří mezi mé nejoblíbenější kousky – sám používám starší „omatlanou“ verzi a i novou, matnou – a kudy chodím, tam ho doporučuji. Zkuste sami – Pax 3 je sázka na jistotu.

Plusy PAX 3

- velikost a design

- diskrétnost

- naprosto jednoduché čištění a údržba

- skvělý výpar

- komora se prohřívá ze všech stran, bylinky není třeba úplně drtit

- jednoduché řešení pro vaporizaci extraktů

- od výrobce 10 letá záruka

Mínusy PAX 3

- nestandartní nabíječka, nedobijete ho běžnou nabíječkou na telefon

- mohl by mít o něco delší výdrž

- pro někoho "nehygienické" zapínání zatlačením do náustku

Autor textu: Martin Moravec

Editace textu: Veronika Moravcová, Jan Šimr

Tento mírně upravený text vyšel v Magazínu Konopí

Google Review Widget