Powered by Smartsupp

Jarní bylinky pro vaporizaci

Vaporizace květu černého bezu

Černý bez, to je keř, který se zdá, že roste téměř všude. A přitom je vcelku vybíravý na to, kde se mu bude dařit – roste jen v dobře živených půdách s dostatečnou vlhkostí. Z černého bezu lze využít jak plody, tak květy – a právě ty nás zajímají!
Bez kvete od května do července, vždy záleží na klima daného místa. Sbírají se květy, které nejsou zcela rozvité, a to za suchého počasí a nejlépe kolem poledne, kdy se stihla odpařit ranní rosa. Doma se bez rozloží stonky vzhůru a nechá se tak třeba přes noc, aby vylezl všechen hmyz. Ideální sušení je rychlé, aby nedošlo ke zhnědnutí květů, a to při teplotě do 40 °C. Pro koho není práce kolem bylin jeho oblíbenou činností, ano - i sušené květy bezu se dají v obchodech pořídit.
Jsou droboučké, takže se objedeme bez drcení. Chuť bezu je typicky svá a úžasná. Zkuste nejprve teplotu nižší – při 175 °C je výpar jemný a svěží. Při vyšší teplotě se jeho chuť zvýrazní a získá sušší podtext. V kombinaci s konopím si tak dopřejete jednoduše chuť léta.
A k této jedinečné chuti ještě připočtěte pozitiva v jeho protizánětlivých účincích či detoxikaci organismu. Bez pomáhá tělu bojovat s virovými i bakteriálními infekcemi, při dýchacích potížích, a výrazně pomůže při horečkách – má totiž schopnost podpořit pocení. Napomáhá i snadnějšímu vykašlávání, ulevuje při bolestech v krku a příznivě působí na horní cesty dýchací. Mírně snižuje krevní tlak a působí močopudně.

Bazalka pravá k vaporizaci

Bazalka u nás už dávno zdomácněla. Ač pochází z Indie, na našich zahrádkách či balkonech jí pěstuje téměř každý. Je velice oblíbená pro svou svěží, kořenitou chuť, a hojně je používaná především v italské kuchyni. A my se na ní díky vaporizéru podíváme zase z trochu jiné stránky.
Listy bazalky se suší při teplotách do 35 °C, rozložené tak, aby se navzájem nepřekrývaly; možností je ale i sušení celé rostliny, zavěšené pěkně v průvanu. Pro vaporizační účely je ale možné koupit si bazalku už sušenou. Její konzistence je tak akorát do vaporizéru, mírné podrcení ale není na škodu. Pro začátek doporučuji zkusit nastavení nižší teploty – třeba 130 °C. Výpar z bazalky je vynikající – kořenitá,  nasládla chuť, které nenechá nikoho chladným! Bazalka snese ale i vyšší teploty, jen chutná o trochu „drsněji“. Rozhodně ji lze doporučit na mix s konopím – v chutích se nic netluče a dobře k sobě ladí.
Bazalka, jednoduše řečeno, dělá dobrou náladu. Povzbuzuje, pomáhá zklidnit nervy na pochodu, dopomůže k pozitivnějšímu náhledu na věc a udrží nás v klidu. Její antidepresivní účinky ale nejsou jediné  - výrazně zlepšuje trávení a podporuje činnost žaludku, mírní bolesti a působí i protizánětlivě; snižuje krevní tlak a zajistí klidnější spánek. Také podporuje činnost ledvin a povzbudí organismus při nachlazení. Bazalka je vyloženě přátelská bylina!
existují i různé kultivary bazalky – liší se tvarem listů, barvou, ale i svým aroma – a každý si může vybrat tu svou!

Vaporizace měsíčku lékařského

Měsíček je na první pohled optimistická rostlinka – s jejími kulatými oranžovými květy jsme se během léta setkali už asi všichni. Je to typická letnička, která kvete v podstatě celé léto až do prvních mrazíků. Asi všichni známe měsíček v podobě masti, která má výrazné hojivé účinky. Měsíček se dá ale popíjet i jako čaj a co je vůbec nejlepší – můžeme ho nakrásně i vaporizovat!
Pokud si ho budeme chtít nasušit sami, hledat bychom měli spíše po zahrádkách (ideálně našich vlastních), ale vyskytovat by se měl i ve volné přírodě, kam někdy zplaňuje. Jeho květy se sbírají za suchého počasí a kolem poledne, aby – stejně jako u bezu – byly květy dokonalé suché. Květy se suší ve stínu, rozložené v tenkých vrstvách, v případě sušičky do 60 °C. Z měsíčku se používají jeho jemné okvětní lístky, a to jak s kalichem, tak bez. Příjemným překvapením pro „nepěstitele“ může být možnost si i tuto sušinou koupit hotovou. V běžných obchodech k dostání ale není a je lepší zkusit lékárny nebo prodejny zdravé výživy.
Sušina je opravdu jemná a drcení není nutné, stačí promnutí mezi prsty. Při vaporizaci kolem teploty 175 °C chutná měsíček nasládle a výrazně květinově. Pří vyšších teplotách je jeho chuť sušší a může vůní připomínat i nějaký ovocný koláček. 
Krom jeho zcela unikátní chuti, alespoň co se vaporizace týče, nabízí širokou škálu pozitivních vlivů na naše zdraví. Měsíček má silné přírodní protizánětlivé a antibiotické účinky. Podporuje funkci jater, příznivě působí na žlučník a doporučuje se na potíže s trávením, které umí harmonizovat. Měsíčku se někdy přezdívá „ženská bylinka“ a to proto, že zmírňuje menstruační bolesti a podporuje pravidelnost cyklu. A v neposlední řadě zmírňuje křeče a zlepšuje krevní oběh.
Ať už se vydáte pro kteroukoli z bylinek, mějte na paměti, že jejich léčivé účinky se s užitým množstvím nenásobí a je dobré dodržet doporučené denní dávky. Čest vaporizaci a ať pomáhají (a vonní) jak nejlépe umí!

Autor: Veronika Moravcová (manželka našeho VaporGuru :-))

Článek vyšel v Magazínu Konopí

Google Review Widget